Wednesday, August 21, 2013

Üheöösuhted

Mis on meeste/naiste motivatsioon minna üheöösuhetesse? (Tean, et see võib varieeruda, aga ehk saaksite tuua mingid mustrid)
Kõige laiemas mõistes eristaksin kahte tüüpi üheöösuhteid. Kui me räägime noortest, siis osa soovivad seksuaalselt eksperimenteerida partneriga püsisuhet loomata. Arvatakse, et võõraga saab ennast vabamalt tunda, sest teoreetiliselt pärast enam ei kohtuta. Need, kes on juba vanemad, võivad seksis tegelikult otsida armastust, aga mingisugustel põhjustel on neil emotsionaalselt lähisuhet raske luua või nad ei oska seda teha.

Mis on naise nö hind? Mis on määravaks teguriks, et ta oleks nõus seda tegema? Joove, mehe välimus, sõnad, kaua üksi oldud aeg?
Seda on küll väga raske välja tuua, mis määravaks saab. Kunagi ülikoolis tegime kaastudengitega sotsioloogia kursuse raames eksperimenti, et kui lähed (päevasel ajal) võõra juurde pakkudes üheöösuhet, siis kas vastustes on soolist erinevust. 90% meestest oli valmis neiuga kaasa minema, aga vastupidist me ei täheldanud. Kui soov on esmakordselt üheöösuhet proovida ja kerge ärevus on sees, siis joove võib soodustavaks teguriks olla. Seksuaalse kontakti puhul kindlasti on välimus ehk füüsiline külgetõmme oluline. Kui ollakse kõrge eneseväärikusega, siis on ehk ka jutt oluline. Kipun arvan, et kaua üksi oldud aeg on üldiselt määravam kui potentsiaalse partneri ülaltoodud omadused.

Mida üheöösuhtest eeldatakse? (ainult üks öö ja kõik vs edasine kohtumine, pikem suhe vms)
Kui tegelikult soovitakse üldises plaanis suhet luua, siis võib alguses tõesti ootusi madalal hoides endale sisendada, et see on üks ja ainus kord - kui siis edasist kontakti ei järgne, ei saa enesehinnang hoopi, et ma ei olnud piisavalt hea ja tasemel. Samas on neid, kes hindavad oma iseseisvust ja sõltumatust nii kõrgelt, et muu kui üheöösuhe ei tule kõne allagi. See võib olla nii elu üks periood kui ka inimest pidevalt saatev muster.

Kas eesti neiu eristub kuidagi? (vs üheöösuhete mustrid väljaspool)
Kahjuks ei ole ma kursis, kas taolisi uuringuid tehtud on ning kui jah, siis millised on tulemused ja järeldused.

Mis on suuremad ohud?
Kindlasti ei saa mööda vaadata terviseriskidest. Üks osapool võib mängida solvunut, et kuidas sa julged arvata, et mul mingeid haigusi on, ning teine võib seda alkoholi mõju all pimesi uskuda. On ka oht, et üks astub üheöö suhtesse sooviga konkeetsel õhtul lõbutseda ja teine osapool tegelikult loodab, et äkki on tema see õige. Juhul kui kohtumine oli meeldiv, võib üks mõelda, et miks mitte seda kogemust korrata. Sellele aitab kaasa uskumine, et maailmas on vähe inimesi, kellega võib selline hea klapp olla - järelikult peab temast kinni hoidma.

Ehk oskate tuua ka näited, kuidas üheöösuhe on lõppenud eriti õnnelikult/õnnetult?
On olnud jälitamisjuhtumeid sarnaselt ülaltoodud näitega, kus üks muutub obsessiivseks, teine püüab ta eest põgeneda ja ignoreerib. Tean ka paari, kes kolisid nädal pärast üheöösuhet kokku ja tähistavad nüüd juba 20. pulmaaastapäeva.

Ilmus Eesti Ekspressis 15.08.13

No comments:

Post a Comment