Friday, January 3, 2014

Suur vanusevahe suhtes


Kas suurel vanusevahel on suhte toimimisel tähtsust?

Kui inimesel on hirm läheduse ees ja/või ta usub, et pole armastust väärt, aga üldiselt on suhe seni olnud hea ning tüürib pikaajalisuse poole, siis vanusevahe on hea põhjendus, mida tuua, miks enam koos olla ei saa. Parem on olla ise suhte lõpetaja kui mahajäetu, kui selline hirm peaks (ka) olema. Meie vanus on nagu meie kasv või näokuju, mille muutmise osas me midagi teha ei saa ning seega ei saa tekkida ka vaidlust, et nii ei ole. Tundub nagu peaksime sellega lihtsalt leppima, et see erisus on kui kuristik meie vahel. Edasine sõltub juba konkreetsest paarist, kas nähakse tunnestuslikult läbi, et tegelik soov on kokku jääda ning leevendatakse suhte arengut pärssivaid hirme.

Tean meest, kes ütles oma 30. aastasele pruudile, et kui sa mu võtad, siis arvesta, et mina ei muutu, sest ma olen juba väga väljakujunenud isiksus – olen mees oma parimates 50-s aastates. Kuna tal oli seljataga üks kooselu, siis ehk püüdis ta riske maandada ja naise ootusi reaalsena hoida. Tegelikkus on aga see, et kuna mees ise tahab naisega koos olla, siis senise kümne aasta jooksul on olnud kohe päris mitmeid kordi, kus ta on kompromisse ja järeleandmisi teinud.

Mis on heaks toimimiseks vajalik (siin on maal elavad paarid ja läbi kumab, et maal on meest tõesti vaja; vajadus muudab ilmselt selle vanusevahe veel tähtsusetumaks. Näed Sa linnas erinevusi?)

Pigem on suure vanusevahega paaridega nii nagu suhtega üldiselt, et inimestel peaksid olema sarnased väärtushinnangud, mis moodustavad suhte vundamendi ja selle peale saab ehitada sõpruse, austuse, hoolimise, kire maja. Ma ei usu, et inimesi viib lahku see, et üks ei tea teise lapsepõlve multikakangelast või teine pole teismelisena kuulanud esimese lemmikbändi. Lahku viib see, kui pole usaldust, tihti see kui ollakse omavahel pidevas võistluses mitte üks meeskond, ja nimetatud asjad pole easpetsiifilised.

Mõni naine kurdab mehe nö kõutsistumise üle – mõnuleb ainult diivanil, välja ei taha tulla ega uusi asju proovida... On see vanusega seotud või millegi muuga?

Pigem kogen mina oma töös, et taaskord on vanust hea põhjuseks tuua, miks kaasaga ei taheta koos välja minna või koos midagi temaga ette võtta. Tegelikult vaevab aga miski muu. Näiteks võib mees tunda, et ollakse teineteisest kaugenenud, ei osatagi enam koos olla, kardetakse, et pole millestki rääkida. Taolist teemat ei osata tõstatada, selge et sellest võib tüli ja pisaraid tulla, siis ongi kergem öelda, et ah ma juba nii vana, sa mine ja ole. Või kardetakse muutust, et see muudab ka suhet ja just halvemaks.

Kas vanusevahe tähstust vanuse kasvades suureneb –näiteks 20 ja 30 pole eriti vahet, aga 60 ja 70 juba on?

Arvan, et kui tegemist pole põlvkonna jagu aastatega, mis partnerite vahel on, siis ei pea vanusevahe küll suhtele saatuslikuks saama, eriti kui elukogemuste pagas on võrreldav. Samas ka siis kui näiteks naine on vaevalt täisealine ja mees hakkab keskeale lähenema, võib päris kaua rollide mõttes toimiv olla laps-täiskasvanu(isa) suhe.

Konflikte võib tekitada erinevates eluetappides olek, mis ei ole üks ühele seotud vanusega. Näiteks kui naine on lastesünnitamise staadiumis, aga mees on selle juba korra läbi teinud ning soovib nüüd pigem kaasaga kahekesi maiseid rõõme nautida. Tean ka paare, kus üks on nö sarved maha jooksunud, teise jaoks on see aga esimene suhe ning mingil hetkel hakkab ta huvi tundma, kuidas oleks teistega suhtes olla. Siinkohal on oluline rõhutada, et tekkinud lahkhelid ei pea lõppema lahkuminekuga. Kompromissid, leppimised, järeleandmised on iga pikaajalise suhte lahutamatud osad, tuleb lihtsalt endalt küsida, kas see on nüüd see asi, kus lähen endaga vastuollu ja teen ennast õnnetuks, kui mu soov ei täitu.

Kindlasti esitab väljakutseid see, kui üks paarist on vana, tal on raskem liikuda, väsib kergemini, soovib pigem aktiivsest elust taanduda ning teine oma tegutsemisenergiaga haripunktis – tahab mägesid mööda ronida, ööklubides käia, pidevalt sõpru võõrustada jne. Siis võivad probleeme tekitada füüsilised piirangud. Energiatase aga ei pruugi olla ainult vanusest kinni – ka mõni noor inimene võib armastada staatilisust ja mõni vanem inimene olla käbe ja vitaalne.  
 
loe tervet lugu ajakirjast "Pere ja Kodu" detsember 2013